MG1200V1US51
Features: ·High Input Impedance ·Enhancement Mode ·Electrodes are isolated from case.Specifications Characteristics Symbol Rating Unit Collector-emitter voltage VCES 1700 V Gate-emitter voltage VGES 200 V Collector current DC IC 1200 A 1ms ICP 2400 Forward cu...
product image
MG1200V1US51 Picture
SeekIC No. : 004419493 Detail
MG1200V1US51: Features: ·High Input Impedance ·Enhancement Mode ·Electrodes are isolated from case.Specifications Characteristics Symbol Rating Unit Collector-emitter voltage VCES 1700 V Gate-e...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MG1200V1US51
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·High Input Impedance
·Enhancement Mode
·Electrodes are isolated from case.
Specifications
Characteristics Symbol Rating Unit
Collector-emitter voltage VCES 1700 V
Gate-emitter voltage VGES 200 V
Collector current DC IC 1200 A
1ms ICP 2400
Forward current DC IF 1200 A
1ms IFM 2400
Total power dissipation (Tc=25°C) PC 5560 W