MG400J2YS61A
IGBT MOD CMPCT DUAL 600V 400A
product image
MG400J2YS61A Picture
SeekIC No. : 004131104 Detail
MG400J2YS61A: IGBT MOD CMPCT DUAL 600V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MG400J2YS61A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.2V @ 15V, 400A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 400A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 85nF @ 10V
Power - Max: 2160W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector (Ic) (Max): 400A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.2V @ 15V, 400A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 85nF @ 10V
Power - Max: 2160W