MG400Q1US65H
Application• High input impedance• Enhancement-mode• The electrodes are isolated from case.Specifications Characteristics Symbol Rating Unit Collector-emitter voltage VCES 1200 V Gate-emitter voltage VGES ±20 V Collector current DC IC 400 A 1ms ...
product image
MG400Q1US65H Picture
SeekIC No. : 004419609 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MG400Q1US65H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
• High input impedance
• Enhancement-mode
• The electrodes are isolated from case.
Specifications
Characteristics Symbol Rating Unit
Collector-emitter voltage VCES 1200 V
Gate-emitter voltage VGES ±20 V
Collector current DC IC 400 A
1ms ICP 800
Forward current DC IF 400 A
1ms IFM 800
Total power dissipation (Tc=25°C) PC 2650 W