MIC4680-3.3YM
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
product image
MIC4680-3.3YM Picture
SeekIC No. : 003581187 Detail
MIC4680-3.3YM: IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC4680-3.3YM
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: SuperSwitcher™ Manufacturer: Micrel Inc
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 34 V PWM Type: Voltage Mode
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 200kHz
Current - Output: 1A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: TubeAlternate Packaging
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Type: Step-Down (Buck)
PWM Type: Voltage Mode
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 1A
Packaging: TubeAlternate Packaging
Manufacturer: Micrel Inc
Series: SuperSwitcher™
Voltage - Input: 4 V ~ 34 V
Frequency - Switching: 200kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC4680-3.3YM
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 34 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.3A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz