MIC5236-3.3BMM
IC REG LDO 3.3V .15A 8-MSOP
product image
MIC5236-3.3BMM Picture
SeekIC No. : 003592024 Detail
MIC5236-3.3BMM: IC REG LDO 3.3V .15A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5236-3.3BMM
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 150mA
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 150mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5236-3.3BMM
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTube
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)260mA