MIG75J7CSA0A
DescriptionThe MIG75J7CSA0A is designed for high power switching applications,motor control applications.If the lead is formed, the lead should be formed up to 5 mm from the body of the device without forming stress to the resin.Soldering should be performed after lead forming.MIG75J7CSA0A visible...
product image
MIG75J7CSA0A Picture
SeekIC No. : 004421287 Detail
MIG75J7CSA0A: DescriptionThe MIG75J7CSA0A is designed for high power switching applications,motor control applications.If the lead is formed, the lead should be formed up to 5 mm from the body of the device witho...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIG75J7CSA0A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The MIG75J7CSA0A is designed for high power switching applications,motor control applications.If the lead is formed, the lead should be formed up to 5 mm from the body of the device without forming stress to the resin.Soldering should be performed after lead forming.MIG75J7CSA0A visible LED lamp also emits some IR light.If a photodetector is located near the LED lamp,please ensure that it will not be affected by this IR light.
The MIG75J7CSA0A has the following features including:(1)integrates inverter, brake power circuit&control circuits (igbt drive unit, protection units for short-current, over-current, under-voltage&over temperature) in one package; (2)the electrodes are isolated from case; (3)high speed, low saturation type IGBT:VCE (sat)=1.6 V (Typ.).The information given herein, including the specifications and dimensions, is subject to change without prior notice to improve product characteristics. Before ordering, purchasers are advised to contact the Sensitron Semiconductor sales department for the latest version of the datasheet(s).
The absolute maximum ratings of the MIG75J7CSA0A are:(1)storage temperature:-40 to 125; (2)operating temperature:-20 to 100; (3)collector power dissipation:220W; (4)forward current:75A; (5)supply voltage:450V;(6)collector emitter voltage:600V;(7)collector current:75A.The products described in this document are designed, developed and manufactured as contemplated for general use, including without limitation, ordinary industrial use, general office use, personal use, and household use, but are not designed, developed and manufactured as contemplated (1) for any use that includes fatal risks or dangers that, unless extremely high safety is secured, could have a serious effect to the public, and could lead directly to death, personal injury, severe physical damage or other loss (i.e., nuclear reaction control in nuclear facility, aircraft flight control, air traffic control, mass transport control, medical life support system, missile launch control in weapon system), or (2) for any use where chance of failure is intolerable (i.e., submersible repeater and artificial satellite).