MLK1005S56NJ
RF Inductors 0402 56nH 5%
product image
MLK1005S56NJ Picture
SeekIC No. : 001210197 Detail
MLK1005S56NJ: RF Inductors 0402 56nH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S56NJ
Quick Details
Inductance : 56 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 200 mAmps Maximum DC Resistance : 1.4 Ohms
Self Resonant Frequency : 1.5 MHz Q Minimum : 6
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 200 mAmps
Q Minimum : 6
Inductance : 56 nH
Maximum DC Resistance : 1.4 Ohms
Self Resonant Frequency : 1.5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S56NJ
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56nH
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
TypeCeramic
Current 200mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 100MHz
Self Resonant Freq2.6GHz
DC Resistance (DCR)1.300 Ohm Max