MLK1005S6N8D
RF Inductors 0402 6.8nH 0.5nH Tol
product image
MLK1005S6N8D Picture
SeekIC No. : 001209206 Detail
MLK1005S6N8D: RF Inductors 0402 6.8nH 0.5nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S6N8D
Quick Details
Inductance : 6.8 nH Tolerance : 0.5 nH
Maximum DC Current : 400 mAmps Maximum DC Resistance : 0.38 Ohms
Self Resonant Frequency : 5.5 MHz Q Minimum : 24
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 400 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.38 Ohms
Self Resonant Frequency : 5.5 MHz
Q Minimum : 24
Inductance : 6.8 nH
Tolerance : 0.5 nH
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S6N8D
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8nH
Tolerance±0.5nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 400mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 100MHz
Self Resonant Freq6.3GHz
DC Resistance (DCR)350.0 mOhm Max