MLP123M025EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 12000uF 25V 20% FLATPACK
product image
MLP123M025EA0A Picture
SeekIC No. : 00724619 Detail
MLP123M025EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 12000uF 25V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP123M025EA0A
  • 0~1
  • 1~5
Quick Details
Capacitance : 0.012 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Capacitance : 0.012 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP123M025EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance12000F
ESR (Equivalent Series Resistance)57.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V