MMBZ5250B-7
Zener Diodes 350MW 20V
product image
MMBZ5250B-7 Picture
SeekIC No. : 00283523 Detail
MMBZ5250B-7: Zener Diodes 350MW 20V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MMBZ5250B-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 20 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 350 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Package / Case : SOT-23
Power Dissipation : 350 mW
Zener Voltage : 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMMBZ5250B-7
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-3, TO-236-3, Micro3?, SSD3, SST3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C