MOC119300
Transistor Output Optocouplers 6-Pin Optocoupler Photodarlington
product image
MOC119300 Picture
SeekIC No. : 00101926 Detail
MOC119300: Transistor Output Optocouplers 6-Pin Optocoupler Photodarlington
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MOC119300
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 30 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 1 V Isolation Voltage : 5300 Vrms
Current Transfer Ratio : 450 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V
Maximum Collector Current : 150 mA Maximum Power Dissipation : 250 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : PDIP-6 Packaging : Bulk
Description
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Power Dissipation : 250 mW
Packaging : Bulk
Input Type : DC
Maximum Collector Current : 150 mA
Maximum Collector Emitter Voltage : 30 V
Isolation Voltage : 5300 Vrms
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 1 V
Package / Case : PDIP-6
Current Transfer Ratio : 450 %