MPC852TCVR100A
Microprocessors (MPU) Ethernet 100 MHz
product image
MPC852TCVR100A Picture
SeekIC No. : 00381658 Detail
MPC852TCVR100A: Microprocessors (MPU) Ethernet 100 MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MPC852TCVR100A
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Processor Series : MPC8xx Core : MPC8xx
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 100 MHz
Program Memory Size : 4 KB Data RAM Size : 8 KB
Operating Supply Voltage : 0 V to 3.3 V Maximum Operating Temperature : + 105 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : BGA
Description
Interface Type :
Data Bus Width : 32 bit
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Mounting Style : SMD/SMT
Core : MPC8xx
Data RAM Size : 8 KB
Package / Case : BGA
Operating Supply Voltage : 0 V to 3.3 V
Maximum Clock Frequency : 100 MHz
Processor Series : MPC8xx
Program Memory Size : 4 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationMPC852TCVR100A
VendorFreescale Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Processor TypeMPC8xx PowerQUICC 32-Bit
Speed100MHz
Voltage1.8V