MPS-120-3.3
Linear and Switching Power Supplies 79.2W 3.3V 24A
product image
MPS-120-3.3 Picture
SeekIC No. : 002760359 Detail
MPS-120-3.3: Linear and Switching Power Supplies 79.2W 3.3V 24A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MPS-120-3.3
Mfg:
Mean Well
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Power Rating : 79 W Input Voltage : 90 VAC to 264 VAC, 127 VDC to 370 VDC
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 3.3 VDC
Output Current (Channel 1) : 24 A Mounting Style : Screw
Dimensions : 177.8 mm L x 107.95 mm W
Description
Product :
Commercial/Medical :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : Screw
Output Voltage (Channel 1) : 3.3 VDC
Input Voltage : 90 VAC to 264 VAC, 127 VDC to 370 VDC
Output Current (Channel 1) : 24 A
Output Power Rating : 79 W
Features:
·Universal AC input / Full range
·Low leakage current <180 A
·Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
·UL60601-1 medical safety approved
·With power good and fail signal output (Optional)
·100% full load burn-in test