MRF6V2300NBR1
Transistors RF MOSFET Power VHV6 300W TO272WB4N
product image
MRF6V2300NBR1 Picture
SeekIC No. : 00219610 Detail
MRF6V2300NBR1: Transistors RF MOSFET Power VHV6 300W TO272WB4N
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MRF6V2300NBR1
Mfg:
Freescale Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Dual Drain Dual Gate Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 10 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-272 WB EP
Packaging : Reel
Description
Frequency :
Gain :
Output Power :
Continuous Drain Current :
Transistor Polarity : N-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Configuration : Single Dual Drain Dual Gate
Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V
Package / Case : TO-272 WB EP
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMRF6V2300NBR1
VendorFreescale Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 50V
Current Rating2.5mA