MSCD100-08
DIODE MOD GPP 800V 100A SD1
product image
MSCD100-08 Picture
SeekIC No. : 004129888 Detail
MSCD100-08: DIODE MOD GPP 800V 100A SD1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MSCD100-08
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 300A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 800V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 800V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D1 Supplier Device Package: D1
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Reverse Recovery Time (trr): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 300A
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case: D1
Supplier Device Package: D1
Packaging: Bulk
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 800V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 800V