MSCD100-12
DIODE MOD GPP 1200V 100A SD1
product image
MSCD100-12 Picture
SeekIC No. : 004129889 Detail
MSCD100-12: DIODE MOD GPP 1200V 100A SD1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MSCD100-12
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 300A Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 1200V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Reverse Recovery Time (trr): -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 300A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 1200V
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)