MTP10N10ELG
MOSFET 100V 10A Logic Level N-Channel
product image
MTP10N10ELG Picture
SeekIC No. : 00160043 Detail
MTP10N10ELG: MOSFET 100V 10A Logic Level N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MTP10N10ELG
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 22000 mOhms at 5 V Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 22000 mOhms at 5 V