MTP10N15
product image
MTP10N15 Picture
SeekIC No. : 004430784 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MTP10N15
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
What comes next is about the maximum ratings of MTP10N15: (1)drain-source voltage, VDSS: 150 V; (2)drain-gate voltage (RGS=1 M), VDGR: 150 V; (3)gate-source voltage, continuous, VGS: ±20 V; (4)gate-source voltage, non-repetitive (tp50s), VGSM: ±40 V; (5)drain current, continuous, ID: 10 A; (6)drain current, pulsed, IDM: 28 A; (7)total power dissipation, PD @ TC=25: 75 W; (8)operating and storage temperature range, TJ, TSTG: -65 to 150. Then is about the thermal characteristics: (1)thermal resistance, junction to case, RJC: 1.67/W; (2)thermal resistance, junction to ambient, RJC: 62.5/W; (3)maximum lead temperature for soldering purpose, 1/8 " from case for 5 seconds, TL: 260.
The following is about the electrical characteristics of MTP10N15(TC=25 unless otherwise noted): (1)drain-source breakdown voltage, V(BR)DSS: 150 V min at VGS=0, ID=0.25 mA; (2)zero gate voltage drain current, IDSS: 10A max at VDS=rated VDSS, VGS=0 and 100A max at VDS=rated VDSS, VGS=0, TJ=125; (3)gate-body leakage current, forward, IGSSF: 100 nA max at VGSF=20 V, VDS=0; (4)gate-body leakage current, reverse, IGSSR: 100 nA max at VGSR=20 V, VDS=0 ; (5)gate threshold voltage, VGS(th): 2 V min and 4.5 V max at VDS=VGS, ID=1 mA, TJ=100; (6)static drain-source on-resistance, RDS(on): 0.3 Ohms max at VGS=10 V, ID=5 A; (7)drain-source on-voltage, VGS(on): 3 V max at ID=10 A and 2.5 A max at ID=5 A, TJ=100; (8)forward transconductance, gFS: 2.5 mhos typ at VDS=15 V, ID=5 A.