MTP12P10G
MOSFET 100V 12A P-Channel
product image
MTP12P10G Picture
SeekIC No. : 00161345 Detail
MTP12P10G: MOSFET 100V 12A P-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MTP12P10G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 300 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 300 mOhms