MUBW10-06A7
Discrete Semiconductor Modules 10 Amps 600V
product image
MUBW10-06A7 Picture
SeekIC No. : 00139778 Detail
MUBW10-06A7: Discrete Semiconductor Modules 10 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MUBW10-06A7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : Converter/Brake/Inverter (CBI) IGBT Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : E2
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Type : Converter/Brake/Inverter (CBI) IGBT Modules
Package / Case : E2
Features:
·High level of integration - only one power semiconductor module required for the whole drive
·Fast rectifier diodes for enhanced EMC behaviour
·copper base plate and soldering pins for PCB mounting
·Temperature sense included
Application
·Input from single or three phase grid
·Three phase synchronous or asynchronous motor
·electric braking operation
Specifications
Symbol
Conditions
Maximum
Ratings
VRRM
V
IF
TC = 80°C; sine 180°
19
A
IFAVM
TC = 80°C; rectangular; d = 1/3
18
A
IFSM
TVJ = 25°C; t = 10 ms; sine 50 Hz
160
Ptot
TC = 25°C
85
W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMUBW10-06A7
VendorIXYS Corporation
CategoryTransistors, FETs, IGBTs
Mounting TypeChassis
Package NameModule
IGBT TypeNPT (Non-Punch Through)
Input TypeStandard
Collector Current (Ic)20.00 A [Max]
Power Dissipation85.000 W [Max]
Saturation Collector Volt1.90 V @ 10.00 A