MUR20040CTR
Rectifiers 400V 200A Super Fast Recovery
product image
MUR20040CTR Picture
SeekIC No. : 00170005 Detail
MUR20040CTR: Rectifiers 400V 200A Super Fast Recovery
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MUR20040CTR
Mfg:
GeneSiC Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.5 V Forward Continuous Current : 200 A
Max Surge Current : 800 A Reverse Current IR : 25 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : Module
Packaging : Bulk
Description
Configuration :
Recovery Time :
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1.5 V
Max Surge Current : 800 A
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 25 uA
Forward Continuous Current : 200 A