N-700AACF5
BATT PACK 6.0V 700MAH NICAD
product image
N-700AACF5 Picture
SeekIC No. : 002848390 Detail
N-700AACF5: BATT PACK 6.0V 700MAH NICAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N-700AACF5
Battery Chemistry: Nickel Cadmium Rechargeability: Yes
Interface Type : Serial, USB Battery Cell Size: AA
Number of Cells: 5 Voltage - Rated: 6V
Capacity: 700mAh Structure: Side to Side, 1 Row x 5 Cells
Termination Style: Solder Tab
Voltage - Rated: 6V
Number of Cells: 5
Structure: Side to Side, 1 Row x 5 Cells
Capacity: 700mAh
Size / Dimension: 2.76" L x 0.55" W x 1.96" H (70.0mm x 14.0mm x 49.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN-700AACF5
Battery Cell SizeAA - Button Top
Number of Cells5
Voltage - Rated 6V