N-700AACLL2X5
BATT PACK 12.0V 700MAH NICAD
product image
N-700AACLL2X5 Picture
SeekIC No. : 002847491 Detail
N-700AACLL2X5: BATT PACK 12.0V 700MAH NICAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N-700AACLL2X5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: Cadnica Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium Rechargeability: Yes
Battery Cell Size: AA Number of Cells: 10
Voltage - Rated: 12V Capacity: 700mAh
Structure: Front to Back, 5 Rows x 2 Cells Dimensions : 12 mm x 9 mm x 2.5 mm
Termination Style: Solder Tab
Description
Battery Cell Size: AA
Termination Style: Solder Tab
Series: Cadnica
Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Rechargeability: Yes
Capacity: 700mAh
Voltage - Rated: 12V
Number of Cells: 10
Structure: Front to Back, 5 Rows x 2 Cells
Size / Dimension: 2.76" L x 0.55" W x 3.82" H (70.0mm x 14.0mm x 97.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN-700AACLL2X5
VendorSanyo Energy (VA)
CategoryBattery Assemblies, Packs
Battery Cell SizeAA - Button Top
Number of Cells10
Voltage - Rated 12V