N74F260D,602
IC GATE NOR 5INPUT 14SOIC
product image
N74F260D,602 Picture
SeekIC No. : 003544884 Detail
N74F260D,602: IC GATE NOR 5INPUT 14SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F260D,602
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NOR Gate Number of Circuits: 2
Number of Inputs: 5 Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Supply Voltage - Max : 1.9 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 5.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 14-SO
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Logic Type: NOR Gate
Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Supplier Device Package: 14-SO
Number of Circuits: 2
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tube
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 5.5ns @ 5V, 50pF
Number of Inputs: 5
Manufacturer: NXP Semiconductors
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F260D,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits2 - Dual
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
Logic TypeNOR Gate
PackagingTube
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs5
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V