N74F657N,602
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24DIP
product image
N74F657N,602 Picture
SeekIC No. : 003538855 Detail
N74F657N,602: IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F657N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: Transceiver, Non-Inverting Number of Elements: 1
Number of Bits per Element: 8 Current - Output High, Low: 3mA, 24mA
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 24-DIP Package / Case : SSOP-16
Description
Number of Elements: 1
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Type: Transceiver, Non-Inverting
Number of Bits per Element: 8
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Current - Output High, Low: 3mA, 24mA
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 24-DIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F657N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case24-DIP
PackagingTube
Mounting TypeThrough Hole
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V