N87C51RB24
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44PLCC
product image
N87C51RB24 Picture
SeekIC No. : 003509779 Detail
N87C51RB24: IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N87C51RB24
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 24MHz Connectivity: SIO
Peripherals: WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 16KB (16K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 512 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 512 x 8
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Number of I /O: 32
Speed: 24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: WDT
Parameters:
Technical/Catalog InformationN87C51RB24
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size512 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed24MHz
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsWDT