NC2D-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VERT PLUG POWER RELAY
product image
NC2D-DC110V Picture
SeekIC No. : 002552998 Detail
NC2D-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VERT PLUG POWER RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-DC110V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Features:
• Space saver - Flat series and vertical series
• High contact reliability due to bifurcated contacts
  - 2C: 5 A 250 V AC, 4C: 5 A 125 V AC, 4 A 250 V AC
• Latching types available
• Low operating power
  - 2C: 200 mW, 4C: 400 mW (Single side stable)
• Soldering flux inflow prevented by terminal location
• Amber sealed types available
• High breakdown voltage for transient protection
  - 1,000 Vrms between open contacts, contact sets
Application
`Use NC Relays for power control up to 5 A or -
`Tape recorders, temperature controls, video tape recorders
`Telecommunications equipment, measuring controls, copiers
`Date processing equipment, computer peripherals
`Automatic vendors, copiers, automatic storage controls, N.C. machines
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2D-DC110V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current8.2mA