NC2D-AC100V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 100V
product image
NC2D-AC100V Picture
SeekIC No. : 003829531 Detail
NC2D-AC100V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-AC100V
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Series: NC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Processor Series : MAXQ2000 Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching Coil Current: 10.5mA
Coil Voltage: 100VAC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 5A Switching Voltage: 250VAC - Max
Turn On Voltage (Max): 80 VAC Turn Off Voltage (Min): 10 VAC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Tube
Contact Rating (Current): 5A
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Mounting Type: Socketable
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Voltage: 100VAC
Turn On Voltage (Max): 80 VAC
Series: NC
Coil Current: 10.5mA
Turn Off Voltage (Min): 10 VAC