NC2EBD-JP-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 5A 250VAC Sealed type 48VDC
product image
NC2EBD-JP-DC48V Picture
SeekIC No. : 002553223 Detail
NC2EBD-JP-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 5A 250VAC Sealed type 48VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2EBD-JP-DC48V
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Resistance :
Contact Current Rating :
Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Nickel
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2EBD-JP-DC48V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current7.5mA