NC4D-JPL2-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Coil Latching 12VDC
product image
NC4D-JPL2-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565615 Detail
NC4D-JPL2-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Coil Latching 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4D-JPL2-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Contact Material : Silver Nickel
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4D-JPL2-DC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current133.3mA