NC4EBD-JP-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Sealed type 110VDC
product image
NC4EBD-JP-DC110V Picture
SeekIC No. : 002553901 Detail
NC4EBD-JP-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Sealed type 110VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4EBD-JP-DC110V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4EBD-JP-DC110V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current8.2mA