NC7ST04M5
Inverters Inverter
product image
NC7ST04M5 Picture
SeekIC No. : 00441505 Detail
NC7ST04M5: Inverters Inverter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7ST04M5
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 1 Logic Family : NC7ST
Logic Type : CMOS High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOT-23-5 Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Logic Type : CMOS
Number of Circuits : 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Package / Case : SOT-23-5
Logic Family : NC7ST
High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA
Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7ST04M5
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSOT-23-5
Logic TypeInverter
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs1
Current - Output High, Low2mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V