NC7ST04M5X
Inverters Inverter
product image
NC7ST04M5X Picture
SeekIC No. : 00441143 Detail
NC7ST04M5X: Inverters Inverter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7ST04M5X
Logic Type : CMOS High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOT-23-5 Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Number of Circuits : 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Package / Case : SOT-23-5
Logic Family : NC7ST
High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA
Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7ST04M5X
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSOT-23-5
Logic TypeInverter
PackagingDigi-Reel?
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs1
Current - Output High, Low2mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V