NC7ST04P5
Inverters Inverter
product image
NC7ST04P5 Picture
SeekIC No. : 00441791 Detail
NC7ST04P5: Inverters Inverter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7ST04P5
Logic Type : CMOS High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : SC-70-5
Packaging : Reel
Description
Minimum Operating Temperature :
Number of Circuits : 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Package / Case : SC-70-5
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Family : NC7ST
High Level Output Current : - 2 mA
Low Level Output Current : 2 mA
Propagation Delay Time : 27 ns, 26 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7ST04P5
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
Logic TypeInverter
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs1
Current - Output High, Low2mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V