NC7SZ05M5X
Inverters UHS Inverter
product image
NC7SZ05M5X Picture
SeekIC No. : 00441213 Detail
NC7SZ05M5X: Inverters UHS Inverter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7SZ05M5X
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 1 Logic Family : TinyLogic UHS
Logic Type : CMOS Low Level Output Current : 32 mA
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 1.65 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOT-23-5 Packaging : Reel
Description
High Level Output Current :
Propagation Delay Time :
Operating Temperature Range :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Logic Type : CMOS
Number of Circuits : 1
Low Level Output Current : 32 mA
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Logic Family : TinyLogic UHS
Package / Case : SOT-23-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7SZ05M5X
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSOT-23-5
Logic TypeInverter
PackagingDigi-Reel?
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs1
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Supply Voltage1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V