NC7SZ05P5
Inverters UHS Inverter
product image
NC7SZ05P5 Picture
SeekIC No. : 00441319 Detail
NC7SZ05P5: Inverters UHS Inverter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7SZ05P5
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 1 Logic Family : TinyLogic UHS
Logic Type : CMOS Low Level Output Current : 32 mA
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 1.65 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SC-70-5 Packaging : Reel
Description
High Level Output Current :
Propagation Delay Time :
Operating Temperature Range :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Logic Type : CMOS
Number of Circuits : 1
Low Level Output Current : 32 mA
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Logic Family : TinyLogic UHS
Package / Case : SC-70-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7SZ05P5
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
Logic TypeInverter
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs1
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Supply Voltage1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V