NC7SZ125M5X
Buffers & Line Drivers UHS Buffer
product image
NC7SZ125M5X Picture
SeekIC No. : 00403823 Detail
NC7SZ125M5X: Buffers & Line Drivers UHS Buffer
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7SZ125M5X
Quick Details
Number of Input Lines : 1 Number of Output Lines : 1
Polarity : Non-Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Packaging : Reel
Description
Polarity : Non-Inverting
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Number of Input Lines : 1
Number of Output Lines : 1
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Package / Case : SOT-23-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7SZ125M5X
VendorFairchild Optoelectronics Group (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Non-Inverting
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element1
Number of Elements1 - Single
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low32mA, 32mA