NC7SZ125P5
Buffers & Line Drivers UHS Buffer
product image
NC7SZ125P5 Picture
SeekIC No. : 00405196 Detail
NC7SZ125P5: Buffers & Line Drivers UHS Buffer
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7SZ125P5
Quick Details
Number of Input Lines : 1 Number of Output Lines : 1
Polarity : Non-Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-70-5
Packaging : Reel
Description
Polarity : Non-Inverting
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Number of Input Lines : 1
Number of Output Lines : 1
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Package / Case : SC-70-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7SZ125P5
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Non-Inverting
Package / CaseSC-70-5
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element1
Number of Elements1 - Single
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low32mA, 32mA