NCP1117ST285T3G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.85V 1A Positive
product image
NCP1117ST285T3G Picture
SeekIC No. : 00515642 Detail
NCP1117ST285T3G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.85V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117ST285T3G
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 2.85 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 3.8 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223-4
Output Type : Fixed
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Output Voltage : 2.85 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Package / Case : SOT-223-4
Load Regulation : 3.8 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117ST285T3G
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output2.85V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input4 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A