NCP1271D100R2G
Current Mode PWM Controllers ANA PMW CONTROLLER
product image
NCP1271D100R2G Picture
SeekIC No. : 00489467 Detail
NCP1271D100R2G: Current Mode PWM Controllers ANA PMW CONTROLLER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1271D100R2G
Quick Details
Switching Frequency : 100 KHz Duty Cycle (Max) : 80 %
Rise Time : 30 ns Fall Time : 20 ns
Operating Supply Voltage : 10 V to 20 V Operating Supply Current : 100 mA
Number of Outputs : 1 Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-7
Description
Switching Frequency : 100 KHz
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Duty Cycle (Max) : 80 %
Fall Time : 20 ns
Rise Time : 30 ns
Package / Case : SOIC-7
Operating Supply Voltage : 10 V to 20 V
Operating Supply Current : 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1271D100R2G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Packaging*
Package / Case*
Power (Watts)-
Voltage - Input10 ~ 20 V
Voltage - Output-
Frequency Range85 ~ 107kHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C