NCP1400ASN45T1
DC/DC Switching Converters 4.5V 100mA Boost PWM
product image
NCP1400ASN45T1 Picture
SeekIC No. : 00497831 Detail
NCP1400ASN45T1: DC/DC Switching Converters 4.5V 100mA Boost PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1400ASN45T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1400ASN45T1
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 4.9 V
Voltage - Output4.5V
Current - Output100mA
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching180kHz