NCP1402SN30T1
DC/DC Switching Converters 3.0V 200mA Boost PWM
product image
NCP1402SN30T1 Picture
SeekIC No. : 00497865 Detail
NCP1402SN30T1: DC/DC Switching Converters 3.0V 200mA Boost PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1402SN30T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1402SN30T1
Number of Outputs1
Voltage - Input0.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output3V
Current - Output200mA
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching200kHz