NCP300LSN34T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.4V Detector w/Reset Low
product image
NCP300LSN34T1G Picture
SeekIC No. : 00595461 Detail
NCP300LSN34T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.4V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP300LSN34T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3.4 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 3.332 V
Overvoltage Threshold : 3.468 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Undervoltage Threshold : 3.332 V
Overvoltage Threshold : 3.468 V
Monitored Voltage : 3.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP300LSN34T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3.4V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C