NCP303LSN22T1G
Voltage Detectors / Monitors 2.2V Detector w/Reset Low
product image
NCP303LSN22T1G Picture
SeekIC No. : 00595682 Detail
NCP303LSN22T1G: Voltage Detectors / Monitors 2.2V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP303LSN22T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.2 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 2.156 V
Overvoltage Threshold : 2.244 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 2.2 V
Undervoltage Threshold : 2.156 V
Overvoltage Threshold : 2.244 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP303LSN22T1G
VendorON Semiconductor (VA)
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Number of Voltages Monitored1
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C