NCP304HSQ20T1G
Voltage Detectors / Monitors 2.0V Detector w/Reset High
product image
NCP304HSQ20T1G Picture
SeekIC No. : 00595374 Detail
NCP304HSQ20T1G: Voltage Detectors / Monitors 2.0V Detector w/Reset High
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP304HSQ20T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 1.96 V
Overvoltage Threshold : 2.04 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Monitored Voltage : 2 V
Output Type : CMOS
Undervoltage Threshold : 1.96 V
Overvoltage Threshold : 2.04 V
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP304HSQ20T1G
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C