NCP304LSQ25T1G
Voltage Detectors / Monitors 2.5V Detector w/Reset Low
product image
NCP304LSQ25T1G Picture
SeekIC No. : 00595345 Detail
NCP304LSQ25T1G: Voltage Detectors / Monitors 2.5V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP304LSQ25T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.5 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 2.45 V
Overvoltage Threshold : 2.55 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 2.5 V
Undervoltage Threshold : 2.45 V
Overvoltage Threshold : 2.55 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP304LSQ25T1G
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C