NCP304LSQ43T1G
Voltage Detectors / Monitors 4.3V Detector w/Reset Low
product image
NCP304LSQ43T1G Picture
SeekIC No. : 00595579 Detail
NCP304LSQ43T1G: Voltage Detectors / Monitors 4.3V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP304LSQ43T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 4.3 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 4.214 V
Overvoltage Threshold : 4.386 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : SC-82AB-4
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Voltages Monitored : 1
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Operating Supply Current : 1 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SC-82AB-4
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 4.3 V
Undervoltage Threshold : 4.214 V
Overvoltage Threshold : 4.386 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP304LSQ43T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Package / CaseSC-70-4, SC-82AB, SOT-323-4, SOT-343
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold4.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C