NCP305LSQ29T1G
Voltage Detectors / Monitors 2.9V Detector w/Reset Low
product image
NCP305LSQ29T1G Picture
SeekIC No. : 00595428 Detail
NCP305LSQ29T1G: Voltage Detectors / Monitors 2.9V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP305LSQ29T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.9 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 2.842 V
Overvoltage Threshold : 2.958 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 2.9 V
Undervoltage Threshold : 2.842 V
Overvoltage Threshold : 2.958 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP305LSQ29T1G
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C