NCP305LSQ35T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.5V Detector w/Reset Low
product image
NCP305LSQ35T1G Picture
SeekIC No. : 00595471 Detail
NCP305LSQ35T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.5V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP305LSQ35T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3.5 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 3.43 V
Overvoltage Threshold : 3.57 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : SC-82AB-4
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Operating Supply Current : 1 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SC-82AB-4
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 3.5 V
Undervoltage Threshold : 3.43 V
Overvoltage Threshold : 3.57 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP305LSQ35T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSC-70-4, SC-82AB, SOT-323-4, SOT-343
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C