NCP500SN18T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 150mA CMOS w/Enable
product image
NCP500SN18T1G Picture
SeekIC No. : 00510887 Detail
NCP500SN18T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 150mA CMOS w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP500SN18T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 45 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 150 mA
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Load Regulation : 45 mV
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP500SN18T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.3 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)200mA